Optimizasyon Nedir?

Geçmiş verilere dayanarak experts dosyasının (uzman danışman) en ideal değer ayarlarını bulma taramasıdır. Yatırımcının kodlamış olduğu başla, adım ve dur seçeneklerini kullanarak, sistem değerlendirip milyonlar hatta trilyonlarca olasılık çıkartabiliriz. Optimizasyon sonuçların da çıkan olasılıkları yatırımcı hangisini ister ise o ayarı kaydetmeye SET dosyası denir.

Optimizasyonun amacı nedir?

Experts (uzman danışman) dosyası üzerinde geçiş verileri kullanarak en iyi ayarlarının değer kodlamalarını görmektir.

Optimizasyon yatırımcıya ne kazandırır?

Optimizasyon her zaman geçmiş de ışık tutan bir robotun değer ayarlarını görmek ve bunun üzerinde gelecekte de buna yakın bir ayarlar ile çalışacağı düşünülür. Fakat geçmiş backtest verilerinde olduğu gibi %100 aynı şekilde kârlılık beklemek yanlış olur. Amaç buna yakın bir karlılık hedeflenir bu da ne kadar süre ile optimizyon da geriye gidilerek taratılır ise gelecek için kodlanacak değer ayarları daha da sağlıklı olur. Unutulmamalıdır ki hiç bir zaman birer bir aynı karlıklık beklenmez. 

Optimizasyonu en sağlıklı nasıl yapabiliriz?

Bir experts dosyasın da optimizasyon ayarı sağlıklı yapabilmenin en önemlisi, kesinlikle robotun çalışma düzenini yani sistemi veya stratejisini ve bunun yanın da robot üzerinde input değerlerin ne işe yaradığını bilmek gereklidir. Çünkü yatırımcının beklenti ve olasılık için verilen değerlerine göre hesaplanarak sistem tarama yapar. Eğer bilmeden yanlış değerler doğrultusunda seçilir ise sağlıklı bir optimizasyon bizlere çıkartmaz. 

Experts dosyası nedir? (Uzman danışman dosyası)

MT4 platformun da robotların çalışma dosyasına verilen isimdir. Uzantısı ".ex4" olarak geçer ve kodlama dosyasına da ".mql4" adı verilir. (Not: MT4 indikatörler de aynı dosya uzantısına sahiptir.)  MQ4 dosya uzantısı programların kaynak kodu MQL4programlama dilinde yazdı MetaQuotes Software Corp MQ4 dosya biçimi tarafından tasarlanan MetaTrader Özel Gösterge File olarak da bilinir.

SET dosyası nedir?

Kaydedilen experts dosyanın ayarlarının bir bütünüdür. 

Optimizasyon nasıl yapılır.

Sağlıklı bir optimizasyon yapılırken nelere dikkat etmemiz konusunda harfi harfine, birer bir açıklıyoruz lütfen uygulayın bunları...

İlk önce aşağıda resim de gösterdiğimiz gibi MT4 platformu üzerinden STRATEJİ DENEME yerini tıklıyoruz. 

Daha sonra ok işareti gösterdiğimiz yerden optimizasyon yapacağımız robotu seçiyoruz.

Optimizasyon yapacağımız pariteyi seçiyoruz.

Bu gösterilen bölüm 3. sırada ki "sadece açılış fiyatlarına"  olan yeri seçiyoruz. Diğerleri ile arasında gözle görülür bir fark yoktur amacımız daha hızlı bir şekilde optimize ayarlarını bizlere vermesidir.

Başlangıç tarihi ve bitiş tarihlerini ayarlıyoruz.

Başlangıç tarihi; Optimizasyonun başlama tarihidir.

Bitiş tarihi; Şimdiki zamandır.

Optimizasyon ayarlarında sağlıklı bir tarama için tavsiye dilen zaman dilimine göre başlangıç tarihleri.

M1 zaman dilimi; son 6 ay - 3 ay

M5 zaman dilimi; son 12 ay - 6 ay

M15 zaman dilimi; son 1,5 yıl  - 1 yıl

M30 zaman dilimi; son 2 yıl - 1 yıl

H1 zaman dilimi; son 3 yıl  - 1 yıl

H4 zaman dilimi; son 5 yıl  - 2 yıl

D1 zaman dilimi son 5 yıl - 3 yıl 

Aşağıda gösterilen görsel modu işaretlemiyoruz, işaretler isek optimizasyon yapar iken oldukça sistemi yavaşlatır. 

Optimizasyon yapacağımız zaman dilimini seçiyoruz. 

Not: Optimizasyon yaparken geçmiş verileri baz alınarak en iyi değerleri bizlere verdiğini söylemiştik. M15 optimizasyon ayarları ile, aynı parite olsa bile H1 zaman dilimin de çalıştıramayız nedeni de şudur; diyelim 24 saat de H1 mumu kaç adet vardır? 24 adet peki, 24 saat de M15 mumu kaç adet vardır? 96 adet o halde geçmiş verilerin nizamı sonuç olarak aynı olamaz o yönden optimizasyonu alınmış zaman dilimi ile robotun çalıştırılacağı zaman dilimi aynı olması gerekiyor bu bir kuraldır.
 

Current nedir? Robotun çalışacağı kurumun o an ki spread pips değeridir. Optimizasyonda o an ki kurumun spread pips değeri üzerinden optimizasyon taraması yapar sistem. Şayet optimizasyon taramasını yatırımcı hafta sonu veya gece 00:00-02:00 arasın da yapıyor ise spreeadler yüksek olacağını düşünerek gün içi normal pips değerini de yazabilirler. 

Şekilde gösterilen uzman özellikler bölümüne giriş yapıyoruz.

Açılır pencere de önümüze gelen bölüm robotumun gerek backtest gerekse optimizasyon yaparken önemli bir yerdir. İşaretli olarak gösterdiğimiz yere yatırımcı gerçek hesabında çalıştıracağı varlığı yazar ve bu varlık üzerinden geçmiş verilerin backtestini çıkartır veya aynı şekilde bu varlık üzerinden sistem optimize ederek tarar. 

Pozisyonlar; Long & Short : Buy & Sell işlemi 

 Long Only : Buy işlemi

 Short Only : Sell işlemi

artık kullanıcı hangisini ister ise ama genel de çift yönlü yapılır optimizasyon taramalarında.

seçtikten sonra Girdiler yazan yere tıklıyoruz  

Tüm robotların Girdiler ekranın da 4 adet değişken değeri vardır. Bunlar; Değer, Başla, Adım ve Dur bunları optimizasyon yaparken ne işe yaradığını hep beraber görelim. 

Değişken: Experts (uzman danışman) dosyaların inputlarıdır. Bu input değerlerini yatırımcı optimizasyon yapacak ise, ne işe yaradıklarını mutlaka bilmesi gerekiyor. Çünkü; karşısında ki  Değer Başka Adım ve Dur bölümlerine olasılıkları belirlemesi gerekmektedir.

Değer; Robotun olasılıksız sabit değeridir. Optimizasyon yapmayan yatırımcılar bu "Değer" üzerinden backtestlerini yaparlar. Başla Adım Dur seçeneklerini kullanmazlar. Şayet yatırımcı optimizasyon yapmayı tercih ediyor ise bu input üzerinden Başla Adım Dur seçeneklerini kullanarak olasılıkları kodlar. 

Başla seçeneğinin amacı nedir?; Bir olasılığın başlangıcıdır. 

Adım seçeneğinin amacı nedir?; Başla seçeneğinin kaçar kaçar olasılık üzerinden devam edeceğini bir seçimdir.

Dur seçeneğinin amacı nedir?; Başla seçeneğininden sonra Adım seçneği üzerinden devam eden olasılıkların nerede duracağı seçimidir.

Sol da görmüş olduğunuz küçük karelere tik yapılmış olduğunu görüyorsunuz, bunun anlamıda şudur. Eğer tik yapolmış ise Başla Adım Dur seçenek olasılıklarını kullansın demektir. Şayet bu olasılık seçenekleri kodlanmış olsun kodlanmamış olsun tik yapmaz ise karşına optimizasyon da bu input değerini sabit uygula demektir.

 

Karşısında tik işaretli olmayan sabit Değer seçeneğinin kodlamasına göre, tik işaretli olan Başla Adım Dur seçeneklerine göre olasılıkları tarar sistem. 

En çok optimizasyon yapılırken hatayı bu tür inputlar da yapılıyor. örnek de gösterilen MA Metodu; Başla bölümü ve Dur bölümü vardır Adım bölümü yoktur o zaman başlangıç ve diğerinde de son bölümü seçiyoruz şekilde görüldüğü gibi. True False şeklinde olan inputlarda ise; yine Adım bölümü olmadığı için Başla bölümünde False Dur bölümün de True seçiyoruz (bunun True False olması False True olması bir şey değiştirmez) Girdiler bölümü tamamlandıktan sonra sağ üst köşe de çarpı işareti olan yer var orayı tıklıyoruz.

Daha sonra "Optimizasyon"azan yeri işaretliyoruz.

Sağlıklı optimum ayarlarını bulabilmemiz için MT4 platformuna optimizasyonu yapacağımız paritenin zaman diliminin verilerini sistem üzerine indirmesi çok önemlidir. sizler de gösterilen şekle göre lütfen uygulayınız. Araçlar bölümünden Tarihçe merkezine giriş yapıyoruz.

Optimizasyonu yaptığımız paritenin zaman dilimini seçiyoruz Download diyoruz.

Yeni veri yok diyene kadar sürdürüyoruz, Bu yatırımcının fazla zamanını almasada bazen veriler tam inmiyor olabiliyor o yönden biz aşağıda ki görüntüyü yakalayabilmemiz için bir kaç sefer download diyebiliyoruz. Sonra bu tarihçe merkezi ekranı kapatıyoruz.

Ne kadar da verileri indirdiğimizi düşünsek de mutlaka gösterilen şekilde uygulayınız. Alt ekranda gözüken başla seçeneğine 3-4 sefer 2-3 saniye aralıkların da tıklayınız peş peşe bunun anlamı da şudur, tarihçe merkezinden indirdiğimiz verilerin daha sağlıklı optimize ayarlarını çıkartmak içindir. Başkaları 3-4 sefer başla seçeneğine tıklamanın gereksiz olduğunu düşünebilirler ama bu düşünen arkadaşlar sonuç bölümünü ilk ve son tıklamada bakarlar ise başlangıç yerinden ilk işlemleri aldığını görebiliriz. Daha sonra son kez Başla seçeneği diyoruz.

Sol alt bölüm de optimizasyonun ne kadar olasılıkla tarantğını bize göstermekte, sağ alt bölümde bize optimizasyonun birmesine tahmini zamanı göstermektedir.

Optimizasyon grafiğine tıkladığımız da, saymış olduğu olasılıları nokta şeklinde göstermekte

Optimize Sonuçları bölümüne tıklayarak yapmış olduğunuz gelen sonuçlara bakabilirsiniz.Sizlere göstermiş olduğunuz yerlere tıkladığınız da en fazla karlılık ayarları veya gerçi çekilme bölümüne tıkladığınız da en fazla ve en az geri çekilme sonuç ve ayarlarını görebiliriz. Lütfen optimizasyon taramasının tamamlanmasını bekleyin!

Daha sonra çıkan sonuçlardan herhangi bir ayar seçtiğimizi var sayalım. seçilen sonuca çift tıklayıp başlat diyoruz. ( Optimizasyon tik bölümü seçili olmaması gerekiyor buna dikkat edelim eğer seçili olur ise yeniden optimizasyon taraması başlar.)

Not: Dikkat edeceğimiz en önemli unsur karlılıktır sırası ile geri çekilmenin yeterince düşük olanını seçiyoruz, 

Optimizasyon sonucunda bulunan ayarı sistem üzerinde backtest yaptığımız da grafik bölümünden bakabilirsiniz bizler kısa kestiğimiz için her hangi birisini ekrana örnek vermiş bulunmaktayız.

Rapor bölümünden sonuçlara bakabilirsiniz en iyi olanı seçebilmeniz adına karlılığa bakerken lütfen geri çekilmeyi en az olanı seçiniz. Bir de unutmadan ekran üzerinde mutlaka backtest yapınız ki izlediği yolu görün ve en idealını gerçek hesabınız da kullanın.

NOT: Optimizasyon yapacağınız robot martinger bile olsa lot değerlerini bulabilmek adına optimizasyon da olasılık girmeyiniz sabit lotlar ile değerlendiriniz. Yani başla 0,01 adım 0,01 bitiş 1,00 lot gibi şeyler seçmeyiniz çünkü sistem de en karlılıklı sonuçları gösterir kullanıcı da buna uyar ise hesabı risk taşır o yönden lot harici diğer input ayarları üzerinde olasılıları belirleyip optimizasyon taramasını yapınız.

Optimizasyon da bulunan sonuçlara çift tıkladıktan sonra robotun girdiler bölümüne seçilen sonuç gelmektedir. Sonrasında bu ayarı kaydederek SET dosyası oluşturmuş oluyoruz.

SET dosyasını açılan pencereye kaydederseniz bulamaya bilirsiniz, o yönden lütfen adım adım inceleyiniz.

Gösterilen yere tıklayınız MQL4 klasörünü seçiniz.

MQL4 klasörüne tıkladığımız da aşağıda ki klasörlü dosyaların karşımıza geleceğini görüyoruz. Buradan şekilde gösterildiği klasörün (Presets) içerisine girerek belirleyeceğiniz dosya adını yazarak kaydediyoruz. 

Sonra robotu gerçek veya demo hesabımızda çalıştıracağımız zaman robotumuzu ekran üzerine atıyoruz Girdiler bölümüne gelerek optimizasyonu yapmış olduğumuz SET dosyasını seçerek ayarları robot üzerine getiriyoruz.

Her şeyi adım adım bir kere yaparsanız bir sonrakine hiç bir yere bakmadan yapabileceksiniz. 

 

Teşekkür ederiz, bol kazançlar

FxMental.com

Sormak istediğiniz sorular için buraya yazabilirsiniz en azından bir sayfaya bakan yatırımcıların da bilgisi olur belki gözümüzden kaçan bir şeyler olmuştur.

Comments: 5
 • #5

  Onur Özşensoy (Tuesday, 12 May 2020 11:03)

  Admin çok güzel anlatmışsın teşekkür ederiz elinize sağlık

 • #4

  Halil (Monday, 11 May 2020 03:12)

  Teşekkürler. Elinize sağlık..

 • #3

  Mesut (Saturday, 09 May 2020 01:24)

  Elinize sağlık hocam valla bu kadar güzel anlatılırdı

 • #2

  Eyüp (Wednesday, 06 May 2020 20:01)

  Valla çok güzel oldu bu açıklamanız elinize sağlık

 • #1

  Aydın Şahin (Tuesday, 05 May 2020 13:58)

  Emeğinize sağlık hocam, sonun da optimizasyon yapmayı öğrendim